לשון הרע והגנת הפרטיות


לשון הרע והגנת הפרטיות
שומרים על שמכם ופרטיותכם
 
מספר התביעות בתחומי לשון הרע והגנת הפרטיות נמצא בשנים האחרונות בעלייה מתמדת, זאת בשל התקדמות הטכנולוגיה והמעורבות הגדלה והולכת של האמצעים האלקטרוניים והמקוונים בחיינו, המאפשרים ליותר ויותר אנשים, חברות וגופים מסחריים לבצע פעולות ומעשים כאלה ואחרים הנחשבים כפגיעה - אם בשמו של האחר ואם בפרטיותו.
 
השיסוי הפומבי היומיומי ברשת למשל (שכולנו חשים שיצא מכל פרופורציות במקרים רבים) מתאפשר כיום בין היתר בשל קלות השימוש באינטרנט הנתון בידי כל אדם או גוף מסחרי.
 
אם בעבר תביעות בתחומי לשון הרע והגנת הפרטיות הופנו בעיקר נגד גופי תקשורת ותאגידים גדולים, הרי שכיום ניתן לראות בבתי הדין דיונים רבים העוסקים במקרים פרטיים שבין אדם לחברו או בין אדם לאדם לשכנו. בבתי הדין, העוסקים בתיקי התובעים הדורשים פיצויים בעקבות פגיעה בשמם או בפרטיותם ניתן להבחין בפיצויים המגיעים לעתים גם למאות אלפי שקלים, זאת בהתאם למגוון פרמטרים הקשורים בפגיעה כגון חומרת הפגיעה והתפוצה שלה, זהות הנפגע והפוגע, מניעי הפוגע, הנזק שנגרם לצד הנפגע ועוד.
 
מהי לשון הרע?
על פי חוק איסור לשון הרע שנחקק לראשונה בשנת 1965 (ומאז נכנסו בו שינויים כאלה ואחרים), לשון הרע היא כל דבר שפרסומו עלול: להשפיל אדם בעיני הבריות או לעשותו מטרה לשנאה, לבוז או ללעג מצדם; לבזות אדם בשל מעשים, התנהגות או תכונות המיוחסים לו; לפגוע באדם במשרתו (אם משרה ציבורית ואם משרה אחרת), בעסקו, במשלח ידו או במקצועו או לבזות אדם בשל גזעו, מוצאו, דתו, מקום מגוריו, גילו, מינו, נטייתו המינית או מוגבלותו.
'פרסום' בעניין לשון הרע יכול להתבצע במגוון דרכים: בעל פה, בכתב או בדפוס, לרבות ציור, דמות, תנועה, צליל וכל אמצעי אחר.
החוק מסדיר למעשה את התחום ומאפשר לנפגע שחש כי שמו וכבודו נפגעו לתבוע את האדם או התאגיד שפגעו בשמו הטוב בתביעה אזרחית כספית בסכום של 50,000 ₪ ללא הוכחת נזק (עם הוכחת נזק ניתן לתבוע גם מאות אלפי שקלים) וכן להגיש קובלנה פלילית העלולה להסתיים גם בהרשעה פלילית שבגינה יתקבל עונש מאסר או קנס.
 
מהי פגיעה בפרטיות?
חוק הגנת הפרטיות שנחקק בשנת 1981 קובע כי 'לא יפגע אדם בפרטיות של זולתו ללא הסכמתו'. פגיעה בפרטיות, עפ"י החוק, היא בין היתר אחת מהפעולות האלה: בילוש או התחקות אחרי אדם העלולים להטרידו; האזנה האסורה על פי חוק; צילום אדם כשהוא ברשות היחיד; פרסום תצלומו של אדם ברבים בנסיבות שבהן עלול הפרסום להשפילו או לבזותו; פרסום תצלומו של נפגע ברבים שצולם בזמן הפגיעה או סמוך לאחריה באופן שניתן לזהותו ובנסיבות שבהן עלול הפרסום להביאו במבוכה; העתקת תוכן של מכתב או כתב אחר שלא נועד לפרסום, או שימוש בתכנו, בלי רשות מאת הנמען או הכותב; שימוש בשם אדם, בכינויו, בתמונתו או בקולו, לשם ריווח ועוד.
 
חשים כי פרטיותכם נפגעה? שביזו או הכפישו אתכם בפומבי?
משרדנו, בראשו עומד עו"ד מלכא - מ"מ יו"ר ועדת לשון הרע בלשכת עורכי הדין של מחוז תל אביב, מייצג מגוון גופים, חברות ואנשים פרטיים בתביעות לשון הרע והוצאת דיבה וכן בתביעות הגנת הפרטיות - הן כתובעים והן כנתבעים.
צרו עמנו קשר ונסייע גם לכם. ראשית נברר אם ישנה עילת תביעה ובמידה שנמצא כזו נסייע לכם משפטית: נדרוש את הזכויות, הסעד והפיצויים שמגיעים לכם, ובמקרים מסוימים - נדרוש תיקון והתנצלות מפני הגוף או האדם המפרסם והפוגע.
 
 
 
בנימין מלכא ושות'
משרד עו"ד
לקביעת פגישה מלא פרטיך וניצור קשר בהקדם:
טלפון
072-33-80-523

דוא"ל
binyamin@b-malka.com

כתובת

רחוב הרכבת 58 [מגדל אלקטרה סיטי, קומה 19], תל אביב - יפו 6777016
phone5, phone, contact, telephone, support, call
envelop, envelop, mail, email, contact, letter
location6, location, map, marker, pin

בנימין מלכא ושות' - משרד עו"ד